Avatud E-N 9– 16, Kalevi 110, Tartu 50104

.
Blogi
rindade suurendamine - Clinica - Peep Pree

Rindade suurendamine – kõik vastused Sinu küsimustele!

10.10.2022
| Kategooria -> Blogi

Rindade suurendamine on ilukirurgia kõige levinum operatsioon, olles sealjuures täiesti praktiline. Väiksed, lõtvunud või ebakorrapärase kujuga rinnad võivad naise jaoks kaasa tuua tohutu probleemi nii füüsilisel kui emotsionaalsel tasandil – siinjuures aitabki rindade suurendamine saada naisel tagasi oma enesekindluse koos ihaldatud büstiga.

Rindade suurendamise operatsiooni ei peaks kindlasti automaatselt võrdsustama välismeediast silma jäänud tohutu tissipaariga. Eestis teavad üldjuhul naise rindade suurendamise operatsioonist pigem vaid tema lähedased. Nii võib vabalt olla, et näiteks kõrvallaua kolleeg, naabrinaine või lähisugulane selle protsessi läbi teinud on ja seeläbi enesekindlama “Mina” leidnud.

Esteetilise ilukirurgia kliiniku Clinica tippkirurg ja rinnakirurg dr Peep Pree aitab leida vastused kõikidele rindade suurendamisega seotud küsimustele ja kummutab nii mõnedki müüdid.

 

Rindade suurendamine küsimuse vastuse nägemiseks vajuta lingil:

1. Rindade suurendamine – kliiniku ja kirurgi valik – mida silmas pidada?

2. Millal on parim aeg rindade suurendamise operatsiooniks?

3. Rinnaoperatsioon ja imetamine – kas rinnaimplantaadid on raseduse ajal takistuseks?

4. Rinnaimplantaadi ja operatsiooni meetodi valik- milline valida?

5. Rinnaimplantaadi kestvus – kui sagedasti peab silikoone vahetama?

6. Rinnaimplantaadi suuruse valik – kui palju saab rindade suurust korraga muuta?

7. Rindade suurendamise hind – uus pangalaen iga 3-5 aasta tagant?

8. Rinnaopile saabumine ja ärkamine – kuidas on narkoosist väljatulemine? Kas opile võib minna meigituna?

9. Rindade suurendamine versus rindade tõstmine – kumba valida? Või lausa mõlemat korraga?

10. Rinnaoperatsioonist taastumine – millal enesekindlamat elu täiel rinnal nautida saan?

11. Rindade suurendamise operatsiooni komplikatsioonid – kapseldumine?

12. Kas rinnaimplantaadid võivad tekitada rinnavähki?

13. Elu pärast rinnasuurendusoperatsiooni – kas reisida võib?

14. Rindade suurendamine enne ja pärast pildid?

15. Kas meestele meeldivad kunstrinnad?

16. Kas kõik rinnakirurgid on mehed?

17. Rindade suurendamise kogemuslood

18. Rindade suurendamise probleemidest ausalt

 

1. Rindade suurendamine – kliiniku ja kirurgi valik – mida silmas pidada?

Iga operatsiooni korral on oluliseks valida õige kliinik ja arst. Kirurgi tuleb siiski võtta kui inimest, kelle kätte usaldatad nii oma rinnad, kui tervise ja ka elu. Järgnevalt toon mõningad näpunäited, mida soovitan sul jälgida rindade suurendamise operatsiooni kliiniku ja kirurgi valikul:

 • Rindade suurendamise operatsiooniks kliinikut valides pea meeles, et ilukirurgia asutusi, kus on lubatud patsiente ka öö läbi kliinikus hoida (päevakirurgia litsents ööseks jäämist ei luba) on Eestis väga vähe. Erihaigla litsentsiga kliinikusse on võimalus jääda patsiendil pärast operatsiooni vaatluse alla terveks ööks, et saada rindade suurendamise operatsioonijärgset vajadusel adekvaatset abi ja leevendust. Operatsioonijärgselt kodus taastumisel kliiniku ja arsti tugi puudub. Kliiniku, kus teostatakse rindade suurendamise operatsiooni, erihaigla litsentsi saad kontrollida siit .
 • Kõik ilukirurgia kliinikud erinevad ka personali poolest. Vaata üle ettevõtte veebilehelt, kas rindade suurendamise kirurg on plastilise kirurgia väljaõppega kirurg ja läbib järjepidevalt erialaseid koolitusi.
 • Ilukirurgia kliiniku ja kirurgi valikul jälgi kindlasti, et rindade suurendamise operatsiooni konsultatsioon ei kujuneks müügi kõneks. Konsultatsioon peab sisaldama võimalikke operatsiooni riske ja tulemusi, mille eesmärgiks on panna sind mõtlema, kas oled rindade suurendamise operatsiooniks valmis.
 • Rinnakirurgi valides on ülioluline, et suhtlus kirurgiga kulgeks mugavalt ja sa julgeksid küsida ära kõik oma küsimused.
 • Jälgi, et rindade suurendamise konsultatsiooni kestvus on vähemalt 1 kuni 2 tundi. Lühikese 15 minuti konsultatsioonil (nagu see tihtipeale toimub) ei ole võimalik arstil sulle kõike operatsiooni riske ja tulemusi tutvustada.
 • Rindade suurendamise operatsioon toimub täisnarkoosis. Mida kogenum ja hoolikam on kirurg, seda väiksem on operatsiooniaegne kudede trauma, mis mõjutab ka otseselt tekkiva valu suurust ja tugevust. Lisaks oleneb operatsiooni järgne valu ka patsiendi enda valulävest.

Tagasi ülesse

2. Millal on parim aeg rindade suurendamise operatsiooniks? 

Rindade suurendamise operatsiooniks on parim aeg siis, kui tunned, et Sa ei ole oma rindade välimuse ehk kuju või suurusega rahul. Clinica rinnakirurg dr Peep Pree toob välja, et rindade suurendamine ei ole üldiselt näidustatud alaealistele (v.a meditsiin-psühhiaatrilistel näidustustel, kui selleks vajadus tekib), küll aga puudub vanuse ülemine piir. Rinnaoperatsioonile võib vabalt tulla kasvõi 100-aastaselt. Rindade suurendamise operatsioonid on populaarsed alates 18 kuni mistahes vanuseni, mil naine oma rindadele suuremat tähelepanu pöörab. Rindade suurendamise mõtte tekkides on soovitav minna konsultatsioonile rindade kirurgi juurde ja rääkida oma mõtetest ja kahtlustest. Lisaks tuleb patsiendil kuulata ära kõikvõimalikud operatsiooniga kaasnevad riskid.

Tagasi ülesse

 

3. Rinnaoperatsioon ja imetamine – kas rinnaimplantaadid on raseduse ajal takistuseks? 

Dr. Peep Pree soovitab Sul olla rase ära enne, kui plaanid rinnaoppi. Kui aga tunned, et rindade suurendamine aitab Sinu elukvaliteeti tõsta, on selleks võimalus olemas.

Kõigil naistel suurenevad raseduse ja imetamise ajal rinnanäärmed, mis venitavad ka rinnanahka. Täpsemalt, kui palju venib sinu rinnanahk imetamisega, sõltub Sinu individuaalsest naha elastsusest.

Loomulikust venitusest tulenevalt on tõenäoliselt kõikidel kirurgidel kogemus, et rinnasuurendusoperatsiooni läbinud patsientide rinnakuju ei ole pärast laste imetamist enam nii püstjas ja ilus, kui oli enne rasedust. Seda põhjusel, et rinnaimplantaadid venitavad lisaraskusena nahka imetamisperioodil rohkem (kuna rindu on proteesi panekul juba venitatud). Lihase all (vs osaliselt lihase all olev protees vs lihase peal olev protees) olev protees venitab nahka küll vähem, kuid võib harvadel kordadel tekitada nn topelt rinna efekti. Lihase peale paigutatud proteesidel esineb aga rohkem loomulikku vajumist. Rinnaoperatsiooni meetodi kohta vaata punkti 5 või Clinica veebilehelt.

Üheks võimaluseks on rinnaimplantaadid raseduse ajaks ka eemaldada ja hiljem uued tagasi panna, kuid sellist lahendust rakendatakse pigem harva.

Siiski on üldiselt väike osa naisi, kes pärast imetamisperioodi olemasolevatele rindadele lisaoperatsiooni vajavad. Otsus lisaoperatsiooniks on sel juhul individuaalne ning sõltub naise nõudlikkusest välimusele. Vastukaaluks on ka olukordi, kus mõni patsient mainib, et imetamisjärgselt on rinnad isegi ilusamad kui enne.

Tagasi ülesse

 

4. Rinnaimplantaadi ja operatsiooni meetodi valik – milline valida? 

Rindade suurendamiseks kasutatakse enamlevinult rinnaimplantaate. Rinnaimplantaadid ehk rinnaproteesid valitavad arst ja patsient koostöös. Operatsioonijärgne rinnakuju sõltub otseselt paigaldatud rinnaproteesi kujust ja suurusest, kuid rolli mängib ka inimese individuaalne anatoomia. Clinica kliinikus kasutatakse rindade suurendamiseks ainult maailma kõrgeima kvaliteedistandardiga rinnaimplantaate Eurosilicone ja B-Lite. Rinnakuju valimist toetavad operatsioonid ja kliendi oma nägemus (pildid, ideed ja kirjeldus soovitud tulemusest).

Võimalusi, kuhu ja kuidas rinnaimplantaat paigaldada, on erinevaid:

 • rinnalihase peale ehk rinnanäärme alla;
 • rinnalihast katva kile alla;
 • osaliselt rinnalihase alla;
 • täielikult rinnalihase alla;
 • rindade suurendamine rasvasüstiga, mille puhul kasutatakse rindade suurendamiseks rinna täitematerjalina patsiendi oma doonorpiirkonna rasvkudet.

Arvestades kliendi olemasolevat välimust ja rinnakuju soovi, soovitab rinnakirurg konkreetselt Sinu rindade suurendamise operatsiooni meetodit parima tulemuse saavutamiseks.

Sõltuvalt proteesi suurusest ja mudelist, operatsiooni tehnikast ja inimese rinna ja rindkere iseärasustest, võib protees pärast operatsiooni olla nii nähtav silmaga kui ka täiesti loomulikku rinda meenutav.

Tagasi ülesse

 

5. Rinnaimplantaadi kestvus – kui sagedasti peab silikoone vahetama? 

Eluaegseid rinnaimplantaate ei ole tõestatult olemas, ka puudub kõigil rinnaimplantaatidel garanteeritud kestvusaeg.

STOPP!

3, 13, 30 aastat või igavesti kestvad rinnaimplantaadid on MÜÜT

Rinnakirurg dr Peep Pree märgib ära, et tänapäevased tavalised rinnaimplantaadid kestavad julgelt 10+ aastat.

 • Vajadus rinnaimplantaate vahetada tekib juhul, kui on diagnoositud proteesi kesta purunemine ja silikoon lekib proteesi kestast välja. Silikooni lekke korral on probleemiga kindlasti vaja tegeleda, kuid puudub vajadus erakorralisele ja kohesele operatsioonile. Inimese organism reageerib ise ja kasvatab ümber proteesi kaitsekesta ehk sidekoelise kapsli, mis hoiab katkisest proteesist väljaimmitseva silikooni kapsli sees kinni. Dr Peep Preel on tulnud ette, mil patsiendil lekkiv silikoon isegi aastaga sidekoelisest kapslist välja ei immitsenud.
 • Veel üks juhus, mil rinnaimplantaatide vahetusi ette tuleb, on inimese väga suur kehakaalu muutus. Kui inimene drastiliselt kõhnub, muutub rinna rasvkoe hulk ja rinnanaha elastsus, mis tekitab vajaduse uueks rindu korrigeerivaks operatsiooniks. Patsiendi kaalu suurenedes mõistlikul määral võib rasv ladestuda ka rinnanäärme rasvkudedes, mis suurendab rinda ka naturaalselt ja mõjub positiivselt rindu tõstes. Suurema kaalutõusu korral läheb rind raskemaks ja võib vanusega kaasa tuua vajaduse uueks operatsiooniks.

Küll aga soovitab rinnakirurg Peep Pree rinnaimplantaatidega naistel oma rindadest ja tervisest lugu pidada ja ca 1,5-2 aasta tagant rinnauuringukeskuses oma kalleid varuosi kontrollimas käia.

Ära unusta ultraheli kontroll iga 1,5 – 2 aasta tagant!“

Proteesi kesta purunemist patsient ise ei teadvusta ja implantaatide olukorda saab kontrollida vaid ultraheli käigus, mis on tasuline protseduur. USAs on levinud ka kompuuter domograafia, mis on täna veel üsna kulukas meetod. On oluline teada, et mammograafia rinnaproteesi purunemist ei pruugi tuvastada.

Tagasi ülesse

 

6. Rinnaimplantaadi suuruse valik – kui palju saab rindade suurust korraga muuta? 

Rindade suurendamise operatsiooni tulemus on sõltuv valitud rinnaimplantaadi mudelist ja suurusest (vaata ka Rinnaimplantaadi ja operatsiooni meetodi valik – kuidas otsustada?). Ohutu rindade suurendamise puhul lähtub kirurg individuaalselt kliendi rinna pehmusest, lõtvusest ja ka kudede venitatavusest. Kudede venivus seab võimaliku rinnaimplantaadi suuruse ülempiiri. Rindade suurendamise operatsiooni ajal venitab kirurg rinnakudesid ohutuse piiril, mis laseb suurendada rinda ühe kuni kahe rinnahoidja tähe jagu. Kindlasti soovitab rinnakirurg Peep Pree meeles pidada, et väga suurt muutust julgevad ette võtta pigem vähekogenud kirurgid. Kogenumad arstid rindade suurendamist korraga mitme numbri võrra enamasti ei soovita.

“Rindade suurendamise operatsioon peab olema ohutu!”

Implantaadi mõõdud peavad ideaalis sobima rinnanäärme pikkuse ja laiusega ja rindkere poole mõõtudega. Imetanud naistel ja suure kaalulanguse läbi teinud naistel ei pruugi rinnaprotees kogu rinnas olevat tühjust täita. Sel juhul tasub kaaluda rindade suurendamise operatsioonile lisamist rindade tõstmise operatsiooni.

Rindade suurendamise teeb kirurg vastavalt patsiendi individuaalsetest parameetritest patsiendi oma maitse järgi. Tähtis on millist rindade suurust patsient soovib ja, et rindade suurendamise operatsioon oleks ohutult tehtav. Rinnad peavad jääma operatsiooni tulemusena pringid. Nahk ei tohi jääda liialt pinges ja rind ei tohi jääda liialt tühjaks.

Tagasi ülesse

 

7. Rindade suurendamise hind – uus pangalaen iga 3-5 aasta tagant? 

Ilukirurgia ei ole odav, mitte üheski riigis – seda põhjusel, et protseduuride eest ei tasu maksumaksja. Küll aga on rinnaimplantaadid tänapäeval üldiselt püsivamad (üle 10 aasta) ning seega on 3-5 aasta tagune uus operatsioon, mille kohta Clinica rinnakirurgi Peep Pree sõnul siit ja sealt küsimusi tuleb, pigem müüt kui tegelikkus.

Rindade suurendamine - kõik vastused sinu küsimustele

„Uus pangalaen rinnaproteeside vahetamiseks 3-5 aasta tagant on müüt!“

Rindade suurendamise operatsiooni hind on erinevates kliinikutes erinev, küll aga peab operatsiooni hind koheselt sisaldama kõiki kulutusi operatsiooniks.

Oluline on patsiendil jälgida, et ilukirurgia kliinik esitab rindade suurendamise operatsiooni lõppsumma koheselt, mitte ei ole jaotanud erinevateks osadeks. Erinevate summadena makstes võib rindade suurendamise operasiooni hind kasvada mitu korda suuremaks, kui selleks valmis oled.

„Jälgi, et kliinik esitab koheselt rindade suurendamise operatsiooni lõppsumma!“

Clinica kliinikus sisaldab operatsioonitasu kirurgiat, üldnarkoosi, ööd kliinikus, implantaatide hinda ja hilisemaid kohustuslikke ja vabatahtlikke kontrollkäike. Rindade suurendamise operatsiooni hind ei sisalda operatsioonieelsete analüüside ja uuringute ning operatsioonijärgsete täiendavate uuringute (näiteks iga aastast ultraheli) maksumust.

Tagasi ülesse

 

8. Rinnaopile saabumine ja ärkamine – kuidas on narkoosist väljatulemine? Kas opile võib minna meigituna?

Rinnaopile saabumine

Rinnaopile tulles on soovitatav end, eelneval õhtul või sama päeva hommikul, tavaliste pesuainetega pesta. Deodorandid, parfüümid ja kehakreemid peale pesemist ei ole soovitavad kasutada.

Rinnaopile meigituna?

Rinnaopile peab patsient saabuma meikimata, et kirurg saaks operatsiooni käigus näha, kui näo- või huulevärv muutub.

Rinnaopi narkoosist väljumine

Pärast rinnaoppi lagunevad tänapäeva narkoosiained õige doosi korral organismis võrdlemisi kiiresti, täpsemalt sõltub aga igast inimesest individuaalselt. Clinica kliinikus hoitakse inimest operatsioonitoas nii kaua, kuniks narkoosiarst on hinnanud, et hingamine ja kõik muu on patsiendiga korras. Enamasti magavad patsiendid mitu tundi, stabiilse seisundi järel viiakse rindade suurendamise operatsiooni läbi teinud patsiend personaalsesse palatisse, kust patsient saab minna koju järgmise päeva hommikul.

Tagasi ülesse

 

9. Rindade suurendamine versus rindade tõstmine – kumba valida? Või lausa mõlemat korraga? 

Dr Peep Pree kommenteerib, et rindade suurendamise ja rindade tõstmise korral on tegemist erinevate operatsioonidega, mida sageli tehakse ka koos. 

Rindade suurendamise operatsiooni tulemusel: 

 • rinnad muutuvad pringimaks ja veetlevamaks;
 • rinnad suurenevad kuni paar korvisuurust;
 • rinnaimplantaadi paigaldamiseks teeb rinnakirurg 4-6cm haava rinnaalusesse volti, nibuvälja serva või kaenlaalusesse piirkonda.

 

 

Rindade tõstmise operatsiooni tulemusel:

 • rinnad ja kehakuju muutub püstisemaks ja naiselikumaks;
 • rinnad ei muutu visuaalselt suuremaks, küll pringimaks ja püstisemaks;
 • rinnakirurg teeb armi ringjalt ümber nibuvälja, enamikel juhtudel ka nibuvälja keskelt püstjalt kuni rinnaaluse voldini, harvemal juhul ka voldis.

Rindade tõstmise vajadusel on üldine praktika teha rindade tõstmise operatsioon koos rindade suurendamise operatsiooniga. Vahel ei anna ainult üks operatsioon soovitud tulemust, kuid kindasti konsulteeri erinevate rindade korrigeerimise operatsioonide kombineerimise teemal oma kirurgiga.

Rindade tõstmine aitab oluliselt taastada Sinu nooruslikku sihvakat figuuri ja elukvaliteet paraneb märgatavalt.

 Tagasi ülesse

 10. Rinnaoperatsioonist taastumine – millal enesekindlamat elu täiel rinnal nautida saab? 

Esimesed päevad peale rindade suurendamise operatsiooni on rasked

Rinnakirurg dr Peep Pree kogemused läbi aastate on näidanud patsientidelt saadud info põhjal, et 3 esimest päeva peale rindade suurendamise operatsiooni on patsiendile kõige raskemad. Peale rindade suurendamise operatsiooni esineb rindade turse, paistetus ja valulikkus umbes 3 päeva. Ka operatsioonijärgne väike palavik, kuni 38 ºC, on täiesti normaalne keha reaktsioon traumale. Lisaravi või ravimeid, kuni 38 ºC kehatemperatuuri ei vaja, sest palaviku toovad alla ka apteegis käsimüügis saadavad valuvaigistid (Diklofenak, Ibuprofen, Paratsetamol). Räägi alati kõigist oma operatsiooni muredest arstile. Usaldada ainult oma kirurgi pakutud ravimeetmeid, mitte dr. Google nõuandeid.

3-4 nädalat kohustuslikku trennivaba elu peale oppi!

Rindade suurendamise operatsioonijärgselt planeeri nädal väga rahulikku ja füüsilise pingutuse vaba elu. Tugevast treeningust hoidu 3-4 nädalat. Peamine on jägida oma enesetunnet ja kuulata oma keha.

6 kuud väldi otsest päikest armidele!

Rindade suurendamise operatsiooni armid vajavad UV kiirguse kaitset minimaalselt 6 kuud. Päikest võid võtta, ka soojale maale reisida, kuid armile pane kindlasti päikese kätte minnes peale UV kaitsekreem. Otsest päikest rindadele väldi operatsioonijärgse turse taandumiseni.

Isesulavad niidid

Operatsiooni ajal rinda pandud niidid on tänapäeval isesulavad. Erinevate õmbluste erinevad niidid sulavad 2 nädala kuni 6 kuu jooksul pärast operatsiooni. Tippkirurg dr Peep Pree kasutab näiteks 3 erinevat niiditüüpi, et kindlustada erinevate õmbluste mugavus ja õige kinnitus.

Operatsioonijärgseid arme pese õrnalt veega

Rinnaoperatsiooni arme on lubatud teha märjaks, see tähendab, et dušši all võid käia juba 2-3 päeva pärast operatsiooni. Pesemiseks kasuta tavalisi pesuvahendeid. Lisaks desinfitseerivad lahuseid seotada ei ole vaja. Mehaanilise hõõrdumise eest on soovitab kasutada haavade kaitseks plaastrieid või pehmenduslappe.

Rindade suurendamise operatsioonijärgne magamine?

Mugavamaks taastumiseks on mõningatel operatsioonijuhtudel soovituslik kanda rinnahoidjat, mõnikord mitte – konsultatsioon kirurgiga aitab Sul siinkohal selgusele jõuda. Esimesed rindade korrigeerimise operatsioonijärgsed ööd on mõistlik magada selili ja pisut kõrgema peaalusega.

Tagasi ülesse

11. Rindade suurendamise operatsiooni komplikatsioonid – kapseldumine? 

Enim kardetatud rindade suurendamise komplikatsioon on kapseldumine. Sidekoe kapsli teke toimub kõigil rindade suurendamise operatsiooni läbinud patsientidel. Kapseldumise alla mõistetakse koe koondumist või kokkutõmbumist ümber rinnaproteesi.

Rinnaproteesi kapseldumise astmed:

1.aste ehk normaalne kapsel, mis tekib kõigil;

2. aste ehk patsiendi subjektiivne tunne, et rind on tihedam ja kõvem;

3. aste ehk arsti poolt kinnitatud kapseldumine;

4. aste on kivikõva rind.

3. ja 4. astme rindade kapseldumine ei teki kunagi koheselt pärast rinnasuurendusoperatsiooni. Tegemist on aastatega tekkiva komplikatsiooniga, mis erinevate teadusartiklite andmetel tekib ca 5%-8% operatsiooni läbinutel. Kapseldumise tagajärjel muutub rinna kuju ebaloomulikuks ja rind kõveneb. 3. ja 4. astme kapseldumine vajab kirurgilist korrigeerimist ja uut operatsiooni. Teatud proteeside tootjad annavad 4. astme kapseldumise korral tasuta, garantii korras, uue proteesi. Ka rinnakirurg dr Peep Pree kasutatavad Eurosilicone rinnaproteeside tootja annab 4. astme kapseldumise korral tasuta uued rinnaimplantaadid.

Dr Pree toonitab, et kirurgi ja patsiendi usalduslik suhe on äärmiselt oluline. Parim soovitus operatsioonijärgsetele komplikatsioonidele mõeldes on kindlasti mitte nendesse kinni jääda. Mõistlik on uurida, kuid kahtluse korral pöördu oma kirurgi poole.

Tagasi ülesse

 

12. Kas rinnaimplantaadid võivad tekitada rinnavähki? 

Rinnavähki ja selle seost implantaatidega on teadlaste poolt väga põhjalikult uuritud ja seni otsest seost ei ole leitud. On mitmeid müüte, kus leitakse, et silikoon rinnas takistab tundmast rinda tekkivaid vähialge kõvemaid tükke. Rinnakirurg dr Peep Pree lükkab selle väite aga ümber ja mainib, et kuna rinnaprotees on rinnanäärmetest sügavamal ja surub seestpoolt rinnanääret vastu nahka, on ka väga väikesed kasvajalised sõlmed hoopis paremini tuntavad.

„Rinnaimplantaadid tekitavad vähki – MÜÜT!“

Rindade suurendamine - Konsultatsioon

Samas väga sügavaid vähialge sõlmesid ei tunne naine nii proteesiga ega ka ilma. Fakt on see, et rinnaproteesid ise kindlasti lisaks midagi ei varja ja rinnavähki ei tekita.

Viimastel aastatel on aga hakatud rohkem rääkima rinnaproteesi kapsli sees arededa võivast lümfikoe vähist – lümfoomist. Rinnaimplantaatidega seotud anaplastilist suurerakulist lümfoomi (BIA-ALCL– Breast Implant Associated Anaplastic Large Cell Lymphoma) esineb harva ja praegused teaduslikud uuringud on suunatud haiguse täielikule väljaselgitamisele.

Lümfoomi haiguse levikul puhul võib olla tegu ka geneetiliste teguritega. Uuringutega on tõestatud, et mõndades geograafilistes piirkondades esineb BIA-ALCL-i rohkem. Näiteks senini on Austraalias ja Uus-Meremaal esinenud lümfoomi rohkem, kui teistes riikides.

TÄHELEPANU!

„Küll aga on VÄGA VÄIKE tõenäosus lümfoomi tekkeks“

Peep Pree selgitab, et Eestis senini ühtegi BIA-ALCL juhtumit esinenud ei ole, mis aga ei tähenda, et seda kunagi juhtuda ei võiks. Oluline on, et kõik patsiendid oleksid teadlikud kõikvõimalikest rinnasuurendusoperatsiooni ohtudest. Kokkuvõtteks võib öelda, et BIA-ALCL on väga harvaesinev, ent ravitav haigus.

Rohkem infot rinna lümfoomi kohta leiad siit.

Tagasi ülesse

 

13. Elu pärast rinnasuurendusoperatsiooni – kas reisida võib?

Mitmetel naistel on tekkinud küsimusi, kas reisimine peale rindade suurendamise operatsiooni on lubatud? Dr Peep Pree vastus Sinule on jah, reisida võid nii õhus, maal kui ka vee all sukeldudes. Üks rinnaopi tegemise suurimaid suunajaid on just naiselikum tunne ja kehakuju ja sellest tulenev enesekindluse kasv. Enesekindel naine on aga edukas ja ilus naine! Seda kodus, tööl, reisil ja puhkehetkel.

Tagasi ülesse

 

14. Rindade suurendamine enne ja pärast pildid? 

Rinnakirurg dr Peep Pree leiab, et rindade suurendamise pildigalerii ei ole rindade suurendamise operatsiooni läbi teinud kliendi suhtes eetiline, samuti on pildimaterjal eksitav ja peaks olema keelatud sest:

 • Inimesed on erinevad ja iga operatsioon on individuaalne – sama tulemust teisele inimesele garanteerida on võimatu.
 • Eesti on inimeste alasti piltide levitamiseks piisavalt väike – äratundmine võib olla väga lihtne. Patsiendi äratuntavus on vastuolus isikukaitse seadusega.
 • Ilukrirurgia kliiniku veebileht ei ole erootilispornograafiline koht.

Clinica erakliinik teiste patsientide fotosid ei eksponeeri, küll aga on võimalik näha rindade suurendamise “enne ja pärast” illustreerivaid fotosid oma kirurgi juures konsultatsioonil. Sel moel tutvub patsient ka erinevate operatsioonide tehnikate ja proteesidega.

Tagasi ülesse

 

15. Kas meestele meeldivad kunstrinnad?

Vastused siinkohal tulevad meeste omavahelisest vestlusest. On ilmselge, et meestele meeldivad ilusad rinnad ja naiselik naine. Samuti läheb meestele korda naise ja tema rindade atraktiivsus. Arvamusi rindade suuruse ja välimuse üle on kindlasti erinevaid, kuid pigem meeldivad meestele ilusad prinkis rinnad ja vähemtähtis on, kuidas rindade ilu on saavutatud.

Tagasi ülesse

 

16. Kas kõik rinnakirurgid on mehed?

On naisi, kes tunnevad ebamugavust oma paljaid rindu näidata meesterahvale, olgugi, et tegu on arstiga. Meediast võib kergelt jääda mulje, et enamik rinnakirurgid on justkui mehed. Kui aga patsient kuidagi ei soovi oma paljaid rindu meesarstile näidata, mida siis teha?

Dr Peep Pree selgitab, et tegelikult on umbes pooled rinnakirurgid Eestis naised ja pooled mehed.

Ka Clinica kliinikus võtavad vastu rinnakirurgid dr Triin Vasar ja dr Peep Pree.

Triin VasarTippilukirurg dr Peep Pree portree arsti kitlis

 

Oluline on patsiendil mõista, et arsti kabinetis võtab vastu rinnakirurg, kelle jaoks on paljaste rindade nägemine nii igapäevane tegevus, nagu mõnel töökohal arvuti hiire rullimine.

„Patsiendi ja arsti vahel peab tekkima usaldus!“

 

 

Arsti soost olulisem on hoopis patsiendi ja arsti omavaheline sobivus. Soovitav on käia erinevate kirurgide konsultatsioonidel, uurida arsti operatsiooni kogemusi, pädevust ja vaadata kas tekib usaldus. Võib öelda, et tegelikult valib patsient endale sobiva rinnakirurgi  usalduse ja sisetunde järgi.

Tagasi ülesse

 

17. Rindade suurendamise kogemuslood

Tihtipeale on just kogemuslugude lugemine aidanud selgust tuua, missuguseid rindu ihaldada ja mõista, kas rindade suurendamise operatsioon on just minu jaoks. 

Rindade suurendamise kogemuslood: 

Video rindade suurendasmisest (boob-vlog) leiad siit: 

Tagasi ülesse

 

18. Rindade suurendamise probleemidest ausalt

1.Rindade suurendamise operatsioone pakuvad erineva tasemega kliinikud ja erineva väljaõppe saanud spetsialistid. Rindade suurendamise operatsiooni enamlevinud probleem on, et konsultatsioonil ei informeerita patsiente  piisavalt kõik-võimalikest ohtudest ja räägitakse sageli ainult positiivsega kaasnevast. Ohtude mitte mainimise korral saavad patsiendid lihtsalt petta.

2. Sagedane rindade suurendamise müüt on, et implantaadid on eluaegsed. Alati jääb võimalus, et on teatud protsent implantaatide purunemisi. Implantaatide purunemise ohust tuleb patsiente teavitada ning väärikad kirurgid seda konsultatsioonil ka teevad. Õnnetuseks leidub selliseid rinnakirurge mitmeid, kellele müük ja turundus on tähtsamad, kui aus teavitamine.

3. Kolmandaks probleemiks, et rinnad säilitavad oma kuju terve Sinu elu aja. Sageli patsiente ei teavitata konsultatsioonil sellest, et suurendatud rinnad raskuse mõjul võivad aastate jooksul venida, lõtvuda või kaotada oma ilusa kuju. Mida suurem implantaat, seda suurem oht rindu venitada gravitatsiooni abil on.

4. Neljandaks probleemiks on rinnaproteeside kapseldumine ehk rindade kõvaks muutumine, kui rasvaprotsent on liialt madal.  Kapsel implantaadist võõrkeha ümber võib tõmbuda aastate jooksul liiga väikeseks. Rinnad muutuvad nähtavalt kivikõvaks, nii et selgelt on näha, et tegemist on võõrkehaga. Tüüpiline näide on teatud grupp fitness-naisi, kellel on väike nahaaluse ja rinnanäärmelise rasvkoe protsent, mis ei kata sellist n-ö plastmassist palli piisavalt.

5. Viiendaks probleemiks on, et üliväikesele protsendile naistest ei sobi silikoon. Silikooni sobimatust tuleb ette 1-2 patsiendi puhul 100 000 operatsiooni kohta. Tekib äratõukereaktsioon ehk lihtsamalt öeldes on inimesel allergia silikoonplastmassi vastu. Silikooni allergiat ei ole kahjuks võimalik ette prognoosida.

6. Väga oliliseks probleemiks on, et rinnaproteesi kapsli sees võib tekkida halvaloomuline lümfisüsteemi vähkkasvaja ehk lümfoom.Lümfoom on aga üliharva esinev haigus, mille juhtumeid senini Eestis ei ole esinenud. Seda ei tohi segamini ajada rinnavähiga. Rinnavähki on nii palju uuritud ja tänased teadmised võivad väita, et rinnavähi ohtu ei ole.  Lümfoomi kohta leiad rohkem infot siit.

Veendu, et Sinu kirurg teavitab sind rindade suurendamise konsultatsioonil kõikvõimalikest ohtudest. Mahukama artikli rindade suurendamise probleemide kohta leiad siit.

Tagasi ülesse

 

 

 

1 Step 1
Pane end kirja, et saada:
sooduspakkumisi, nõuandeid, värskeid ilukirurgia uudiseid
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder