Avatud E-N 9– 16, Kalevi 110, Tartu 50104

.
Blogi
Ilusüstid: botuliintoksiin ja täitesüstid

Ilusüstid lõunapausil

25.05.2023
| Kategooria -> Blogi

Kui kreemid enam kortse ära ei silu, teevad paljud naised valiku ilusüstide kasuks. Missugused ilusüstid on kõige populaarsemad, kes üldse tohib ilusüste teha ja mida olulist peab nende kohta teadma, räägib Tartu kliiniku Clinica arst dr Isabella Heido värskes Clinica artiklis ja Delfi Elustiili podcast’is.

 

FOOKUSES ON BOTULIINTOKSIIN- JA TÄITESÜSTID

Räägime lähemalt botuliintoksiin- ja täitesüstidest. Enda kogemusi ilusüstide tegemisest jagab Clinica patsient Ave, kes tunnistab, et just kurjusekorts segas teda enda välimuse puhul kõige rohkem. „Mis iganes sind enda juures häirib, mõjutab paratamatult ka sinu enesekindlust,“ teab Ave.

Tartus asuva esteetilise kirurgia erakliiniku Clinica arst dr Isabella Heido tõdeb, et ilusüstipatsiendid on enamjaolt 30–60-aastased naised, aga on ka erandeid. Mõnikord satub nende juurde isegi mehi! Neile, kes on valmis vähemate kortsukeste ja värskema välimuse saavutamise teel ilusüstide kasuks otsustama, jagab dr Heido teadmisi selle kohta,

 • millal on õige aeg süstidega alustada,
 • milliseid süste ja kuhu piirkonda üldse tehakse,
 • kui kaua tulemus püsib,
 • missugused on ilusüstide võimalikud ohud,
 • kuidas näeb välja hästi tehtud ilusüstide tulemus,
 • kuhu tehakse kõige rohkem ilusüste ja kes neid üldse teha tohib?

Ka Ave usub, et peaaegu iga kolmekümnele lähenev naine unistab salamisi, et kortse võiks olla vähem, ent mõni võtab midagi ette ja teine mitte. „Minu jaoks tuleb kortsude häiriva olemasolu teadvustamine alati järsku – vaatan ükspäev peeglisse ja nüüd häirib – appi, seda ja teist oleks siin näos vaja teha! Hakkasin teistelgi märkama kortse, mis on minu puhul probleemsed. Kortsukesed jäid silma meedias, sõpradel ja isegi mehel.“

Ave räägib saates ka üllatava loo selle kohta, miks ta üldse endale esimesed ilusüstid teha lasi ja miks ta nüüd, kui Clinicas käib, enam samamoodi ei käituks.

Elustiili podcasti saatejuht on Eve Kallaste, külalisteks Tartu juhtiva ilusüstide kliiniku Clinica arst dr Isabella Heido ning Clinica ilusüstide patsient Ave.

Kuula harivat ja põnevat podcast’i või loe edasi Clinica ilusüstide artiklist!

 

MIKS ILUSÜSTE ÜLDSE TEHAKSE?

Dr Isabella Heido sõnul tehakse ilusüste peamiselt sellepärast, et siluda ära sellised kortsud, mis kreemide toimele enam ei allu. Kui on ikka väga sügavad kortsud, ei pruugi ilusüstid enam aidata. Seetõttu on soovitav  ilusüste teha ka selleks, et vältida kortsude sügavamaks muutumist.

Patsient Ave rõhutab, et häirivad kortsud võivad mõjutada inimese enesekindlust. Pidev kortsukeste teadvustamine võib olulistel eluhetkedel pidurdavalt mõjuda. Eestlastel on niigi madal enesekindlus, seega pole vaja lisafaktoreid, mis seda habrast tasakaalu kõigutaksid.

 

KES TEEVAD ILUSÜSTE?

Dr Isabella Heido rääkis, et  Clinicat külastavad ilusüstide tegemise eesmärgil enamjaolt 30–60 aastased naised, kuid alati leidub erandeid.  Üha rohkem on hakanud ilukliinikus käima ka mehed.

Patsient Ave usub, et “tegelikult iga üle 25-aastase naise unistus, et kortse oleks vähem. Lihtsalt mõni inimene võtab sellega midagi ette ja teine mitte”.

 

MILLAL ON ÕIGE AEG ILUSÜSTE TEHA?

Dr Isabella Heido arvates on õige aeg siis, kui kortsud ennast häirivad. Oluline pole see, mida ülejäänud inimesed ümberringi mõtlevad. “Kõige parem aeg on teha siis, kui sina ise tunned, et kortsud sind häirivad ja tuleb midagi ette võtta. Ilusüste ei tasu kindlasti teha kellegi teise palvel. Tee ainult iseenda enesetunde ja enesekindluse parandamiseks. Suure tõenäosusega ei saa teised üldse aru, et sa midagi enda välimusega ette võtnud oled.”

Dr Heido sõnul on üsna levinud on ka see, et just kevadel ja sügisel tahavad inimesed oma ellu muutusi. Oluliseks tõukeks võib saada ka mõni suurem ja tähtsam sündmus, näiteks sünnipäev, emadepäev, pulm või reisile minek.

Patisent Ave räägib oma kogemusest, et igapäeva elutempo on kiire ja alati ei jõua süveneda kõikidesse iluteemadesse: “Naljakas on see, et mind hakkavad kortsud häirima alati järsku – vaatan ükspäev peeglisse ja nüüd häirib. Vaatan peeglisse ja appi – seda ja teist oleks siin näos vaja teha! Nüüd viimasel korral hakkasin ka teistel samu kortse märkama, mis endal probleemsed olid. Panin neid kortse tähele nii meediategelastel, sõpradel kui ka mehel.”

Patsient Ave kogemus ilusüstidega eri eluetappidel:

 • 30-aastaselt tegin Indias esimest korda ilusüsti. Uudistest kuulsin, et presidendiproua käis Aasias iluprotseduuridel, sest seal on palju odavam. Olin ise just Indias pikemal reisil ja valisin ilusüstide kliiniku guugeldades välja. Mind häiris reisipiltidel väga kurjusekorts, sest pildistamine oli alati vastu päikest. Vastu päikest vaadates tulevad igasugused kortsud paremini esile, aga eriti märgatav oli kurjusekorts.
 • Aastatega olen mõistnud aga ilusüstidega kaasnevaid ohte ja vajadust valida usaldusväärne arst. Enam ma ilma suure eeltööta Indiast ilukliinikut valida ei julgeks.
 • 36-aastaselt lasin Clinica kliinikus süstida kurjusekortsu ja kui see mure sai lahendatud, siis avastasin, et mul on silmanurkadesse ka kortsud tekkinud ja pidin Clinica kliinikusse uuesti botuliintoksiini süstima minema.
 • 40-aastasena – nüüd on näha, et kortse on juba rohkem ja enam ühe või kahe kortsukoha mudimisega hakkama ei saa. Oluline on kuulata ilusüstide arsti, kes siis annab nõu, mida saab paremaks muuta ja mida mitte, ning oskab jälgida, et nägu ei muutuks liiga kunstlikuks. Dr Isabella Heido kuulas tähelepanelikult ära minu kaebused kortsude kohta ja seejärel arutasime koos, milliste kortsudega tegeleda.

Kurjusekorts ja silmanurkade kortsud,  foto enne ja pärast

Ilusüstid enne ja pärast

ILUSÜSTIDE MÜÜT – KUHU JA TÄPSELT MIDA?

Saatejuht Eve Kallaste tõstatas olulise küsimuse: “Kõige suurem müüt on ju see, et ilusüstid on ainult botox, tegelikult see ju nii ei ole?”

Dr Isabella Heido rõhutab, et levinud on hoopis müüt, et kõik ilusüstid on täitesüstid: “Levinud väärarusaama kohaselt justkui tekivad igasugusest ilusüstist kohe suured nn pardihuuled. Tegelikult, kui teha otsaette ilusüsti, siis huuled kuidagi ei suurene. Ilusüstid jagunevad  kaheks, toon välja, kuhu täpselt ja mida süstitakse:

Botuliindoksiin ehk rahvakeeli botox süsti asukohad: otsmikul asuvad kurjusekortsud ja horisontaalkortsud, kanavarbad silmade ümbruses, väikese efektiga kulmude tõstmine, ülahuule püstkortsud.

Täitesüstide ehk hüaluroonhappega süsti asukohad: nasolabiaalkortsud, huulte suurendamine, põsesarnad, silmanurka pisaravakku tumedate silmaaluste lohu vähendamiseks ja varjamiseks, ülahuule püstkortsud.”

 

MIS ON ILUSÜSTIDE OHUD?

Dr Isabella Heido sõnul on botuliintoksiin ehk botox iseenesest suhteliselt süütu ilusüst, sest tegu on imenduva preparaadiga ja tulemused ei ole püsivamad kui 6 kuud. Isabella Heido toob välja viis olulist faktorit, millega peaks arvestama botox’i tegemisel:

 • Botox’i puhul võib olla risk, et mingi piirkond jääb liiga liikumatuks (näiteks otsaesine) ja patsienti see häirib.
 • Peale süstimisprotseduuri võib tekkida väike peavalu.
 • Tulemus tuleb alles ca nädala pärast, mitte kohe.
 • Arvestama peab näo asümmeetriaga. Peale süsti jälgitakse hästi pingsalt oma näolihaste muutust, aga nägu ei ole kunagi sümmeetriline ja ikka jäävad erinevused.
 • Oluline on oma probleemi võimalikult täpne kirjeldamine – siis teab arst vaadata, kuhu ja kui palju ühikuid täpselt teha ja kas ilusüstid toovad ootava tulemuse.

 

TÄITESÜSTIDEL ON TEGELIKULT VÄGA PALJU OHTE!

Dr Isabella Heido: “Kõige olulisem on see, et ilusüstide tegijal oleks teave, kuidas käituda, kui läheb midagi valesti. Näiteks võib ülahuult süstides sattuda täiteainet veresoonde, kust see kandub silmaveresoonde. Kui seal tekib ummistus, siis see inimene jääb pimedaks. Ilusüsti nimel pimedaks jäämine oleks katastroof,» nendib arst kurvalt. “Kas seda on võimalik vältida? Jah. Ka kogemustega spetsialistil võib seda juhtuda, kuid selleks ongi vaja teadmisi, mida teha siis, kui on tekkinud äge tüsistus.”

Seepärast on oluline ilusüstide tegemisel valida kliinik, kus on olemas kõik vajalikud lahustusained ja tegutseb väljaõppinud spetsialist, kes oskab koheselt reageerida. Lahustusaineid saab kasutada ainut väljaõppinud arst. Isabella Heido võib patsientide rahustuseks öelda, et Clinica kliinikus on olemas nii kogenud arstid kui ka kõik vajalikud lahustusained.

Patsient Ave räägib, et “Pealtnägijas oli kunagi isegi saade, kus inimene jäi pimedaks oskamatu isehakanud täitesüstide tegija töö tulemusel. Seega mina enam India kliinikut ei valiks ja ka Eestis kaalun väga hoolikalt, kuhu ja kelle juurde ma lähen.”

Ave lisab, et tema sõbrannad on osade kliinikutega rahule jäänud ja teistega mitte: “Hästi oluline on teha tugev eeltöö, sest ilusüstid süstitakse ikkagi näkku ja see paistab kohe välja. Ave on senised korrad Clinicas absoluutselt kõigega väga rahule jäänud. India kogemus läks ka õnneks, aga mitmed sõbrannad on teiste tegijate juures saanud kogeda nii pettumusi kui ka õnnestumisi. Kindlasti tuleks jälgida, et ilusüste teeb arst, mitte keegi asjaarmastaja ega loomaarst. Ainult odava hinna järgi ei tohiks kindlasti ilusüstide tegijat valida.”

 

ILUSÜSTIDE HIND

Dr Isabella Heido ütleb, et Clinica kliinikus määrab ilusüstide hinna piirkond, mitte tehtud süstide kogus. “Üks hind on näiteks kurjusekortsu süstidel, kogu otsmik koos kurjusekortsuga on natuke soodsama hinnaga. Arst oskab seda täpselt ära määrata selle, mida ja kui palju täpselt vaja on. Kõige ilusam ja patsiendi jaoks oodatavam tulemus tekib eelneva põhjaliku konsultatsiooni tulemusel.”

 

VASTUNÄIDUSTUSED JA TAASTUMINE

Dr Heido toob välja olulisemad vastunäidustused: “Üldreegel on see, et botuliintoksiin- ja täitesüste me ei tee rasedatele ja imetavatele emadele. Botox’i puhul on vastunäidustuseks veel erinevad närvi-lihaskonna haigused, mis on üsna haruldased, kuid muid olulisi vastunäidustusi ei olegi.”

Taastumine ilusüstidest ei ole selline, et peaks minema koju peitu. Dr Heido rääkis, et botuliintoksiiniga süstides “võib patsient juba mõnekümne minuti pärast süstimisest tulnud väikesed täpikesed meigiga ära varjata ja rahulikult kontoritööle naaseda.” Ta lisas: “Täitesüstide puhul võib mõnikord lisanduda kudede turse, eriti huulte puhul, mis mõne päeva jooksul taandub. Kui protseduur on tehtud õigetes kätes, siis enamasti on patsiendid tulemusega siiski väga rahul.”

 

KUI TIHTI TULEB ILUSÜSTE TEHA JA KAS KOHETEKIB ILUSÜSTIDE SÕLTUVUS?

Dr Isabella Heido ütleb, et üldiselt ei soovita Clinica arstid teha ilusüste üle 3 korra aastas. Keskmiselt satuvad patsiendid nende juurde botuliinsüsti tegema 2 korda aastas. Tema kogemuse põhjal on tulemused sellised: “Botuliintoksiini süsti toime ilmneb 2-4 päeva jooksul ning intensiivistub esimese kahe nädala jooksul. Teise nädala lõpus on näha maksimaalne efekt, mis kestab enamasti 3-6 kuud. Tulemus sõltub natuke ka konkreetsest inimesest.”

Patsient Ave aga tundis alles peale aasta möödumist, et “kõik on tagasi läinud ja tuleks uuesti kliinikusse pöörduda. Kuue kuu möödudes oli kõik veel täitsa okei!”

Saatejuht uuris Avelt, kas ilusüstidest tekib sõltuvus? Seepeale vastas patsient Ave naerdes: “Võib öelda, et olen sõltuvuses, kui käin ilusüste tegemas korra viie aasta tagant!”  Pikem eemalolek tulenes sellest, et tal sündisid vahepeal lapsed ning ilusüstid ja laste saamine ei käi kokku. Ave nendib, et tegemist on heas mõttes sõltuvusega: “Ma vaatan peeglisse ja midagi ei häiri! Just selle enesetunde pärast soovitan, kui vähegi on aega, võimalust ja tahtmist.”

Dr Isabella Heido ei karda rääkida sellest, et temagi on endale ilusüste teha lasknud: “Mina lasin endale esimest korda botox‘it teha kurjusekortsu. See on väga hea piirkond, millest alustada, kui kurjusekorts on olemas. Sellega saab kätte botuliintoksiini tunde ja sa näed seda efekti. Mina tegin esimest korda enne, kui jäin esimest last ootama. Seejärel jäin teist last ootama ja tekkis selline pikem paus. Selle süsti efekt oli nii hea, et peale seda, kui ma lastega kodus olin, siis terve aeg vaatasin peeglis seda kortsu ja ootasin aega, kuna saan uuesti protseduurile minna. Ma ei ütleks, et see on sõltuvus. Kui on näha, millise efekti see annab ja palju see enesekindlust tõstab, siis miks ka mitte! Kohe palju parem on peeglisse vaadata.”

 

KELLELE ÜLDSE JULGED ILUSÜSTIDEST RÄÄKIDA? SÕBRANNALE?

Patsient Ave avaldas arvamust, et väga rääkida ei julge, sest osad tuttavad on nii vastu, nagu see oleks mingi religiooni küsimus. “Samas kui olen kellelegi rääkinud, siis ikka helistavad mulle, kui mõni korts häirib ja arvavad, et ma olen kohe ekspert ja oskan nüüd kõiki kortse siluda,” jutustas Ave naerdes ja lisas, et temalt on küsitud, mida ta arvab rindade suurendamisest mõne konkreetse implantaadiga. Minu vastus on alati olnud selline: “Paari ilusüsti saamine ei ole mind veel valdkonna eksperdiks teinud. Soovitan alati kõigil spetsialisti vastuvõtule pöörduda!”

 

KELLE JUURDE TULEKS SIIS ILUSÜSTE TEGEMA MINNA?

Dr Isabella Heido räägib podcastis, et Eestis võivad botuliintoksiini süsti teha vaid arstid, täitesüste teevad ka õed. Alati peaks enne protseduuri uurima, kas kliinikus töötavad litsenseeritud arstid.

Dr Heidol on kogemus, et “Inglismaal tulid kõik 2-päevasele koolitusele ja võisid pärast ilusüste teha. Õnneks Eestis see nii lihtne ei ole. Peab olema vähemalt meditsiiniõe haridus. Kutsun üles naisi mitte tegema ilusüste salongides, kus tegutsevad meditsiinilise väljaõppeta kosmeetikud. Ilusüstide tegemine on meditsiiniline protseduur, millel võib olla ohtlikke tüsistusi!”

 

ILUSÜSTID TARTUS CLINICA KLIINIKUS

Botuliindoksiini süstimine Clinica kliinikus Tartus

Botuliintoksiini süstimine Clinica kliinikus Tartus

Patsient Ave jagab oma kogemust: “Käisin eelmisel nädalal lõunapausi ajal Clinica kliinikus süstimas nii kurjusekortsu kui ka silmanurkades olevaid nn kanavarbaid. Arst oli dr Isabella Heido. Jäin ülimalt rahule, sest ta kuulas väga täpselt, süvenes, tegi ettepanekuid. Tegime ka pildid enne ja pärast protseduuri. Kuna mul on päris suur süstlahirm, siis anti mulle kätte pigistamiseks stressipallid. Dr Heido tuletas koguaeg meelde – väga tubli, nüüd hinga! Pidin palju nägu kortsutama ning seejärel lõdvestama.”

 

 

 

 

 

Kas ka sind häirib näos mõni korts või kortsud? Kui jah, broneeri aeg Tartus asuva Clinica kliiniku arst dr Isabella Heido juurde konsultatsioonile.

 

Ilusüstid lõunapausil on ilmunud Delfi elustiili podcastis.

 

1 Step 1
Pane end kirja, et saada:
sooduspakkumisi, nõuandeid, värskeid ilukirurgia uudiseid
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder