Avatud E-N 9– 16, Kalevi 110, Tartu 50104

.
Blogi
Facelift operatsioon

Facelift – kas hullus või hoopis 10 a noorema näo saladus?

24.05.2023
| Kategooria -> Blogi

 

Facelifti operatsioon on populaarne nii rahvusvaheliste staaride kui ka Eesti naiste hulgas. Pinguldatud nägu võib anda uue hingamise nii mõnelegi naisele ja mehele, samas võib oskamatu kohtlemine jätta väga võltsi mulje. Mida aga peaksid teadma facelift operatsioonist ning millal ja kas üldse keerukat operatsiooni ette võtta? Facelifti operatsiooni selgitab järgnevalt Eesti tunnustatud tippkirurg Dr Peep Pree.

 

 

Mida facelift täpselt tähendab?

Inglise keelne nimetus facelift tähendab eesti keeles tegelikult näo ja kaela naha ja lihaste pinguldusoperatsiooni. Operatsioon hõlmab endas näo keskmise ja alumise kolmandiku ning enamikel juhtudel ka kaela naha ja lihaste pinguldamist. Kui kogu näo tõstmist ei ole vaja, saab operatsiooni teha ka väiksemas osas. Näiteks on patsientidel  suur huvi ka mini-ja keskmise pinguldusoperatsiooni vastu.

 

Millal üldse on õige aeg hakata mõtlema facelift operatsioonile?

Tänapäeva kosmeetikasalongid pakuvad küllaltki tõhusaid protseduure, mistõttu näiteks saab operatsiooni järjest edasi lükata. Eks ikka on erandeid ja igale inimesele tuleb läheneda individuaalselt, aga pigem võiksid saada pinguldusoperatsioonist suurt abi üle 45 aastased.

 

Näo pinguldusoperatsiooni vajalikkust kaaludes tee dr Pee Pree poolt soovitatud mõni järgnev test:

  • hinda näo ovaali seistes peegli ees – kas nägu on muutunud nelinurksemaks? Kas näo kuju ei ole enam allasuunas kolmnurkne, suu nurgad hoiavad nähtavalt allapoole ning alumine näoosa on laiemaks vajunud? Kui suunurkade juures olev alalõualuu joon on ära vajunud, siis on õige aeg registreerida ilukirurgi konsultatsioonile.

 

  • Näo vajumist saab illustreerida ka muna abil. Kui sa paned muna kitsama otsa peale püsti, siis on see nagu noore inimese nägu, kui keerad selle muna tagurpidi, niimoodi, et jäme ots on all, siis on see nagu vanainimese nägu.

 

  • Vaata nägu püstiseistes ja seejärel selili olles. Kui kahe asendi vahel märgatavat vahet näos ei ole, ei ole ka põhjust operatsiooniks. Antud asendiga saab täpselt ära näha, mis gravitatsioonijõud aastate jooksul pehmete kudede, naha ja nahaaluse rasvkoe ning lihastega teinud on – lasknud alla vajuda.

 

Need on lihtsad näited, millega testida pinguldusoperatsiooni vajalikkust. Kui sa nüüd arvad, et Sinu näo ja/või kaelanahk vajavad pinguldamist, registreeru konsultatsioonile usaldusväärse kirurgi juurde. Konsultatsioonil teeb kirurg lõplikult selgeks, kas üldse ja millist operatsiooni täpselt välimuse parandamiseks vajad. Oluline on teada ka, et facelift operatsioonist taastumine võtab aega 3-4 nädalat, mis tähendab, et tööst, seltskonnast ja spordisaalist eemalolek on päris pikk.

 

 

Millised on peamised valearusaamad seoses facelift operatsiooniga?

Facelift tähendab ikkagi näo keskmise kolmandiku ja alumise kolmandiku ehk alalõualuu joone osa pingutamist st põskede, lõua ning ka kaela pinguldamist. Näo ja kaela pinguldusoperatsioon ei oma mõju näo ülemisele kolmandikule st silmaümbrusele ja otsmikule.

 

  • Silmapiirkonna täiustamiseks tuleb teha lisaoperatsioon, kas samal ajal kombineeritud operatsioonina või eraldi. Silmade ümbrust mõjutab hoopis silmalaugude operatsioon.

 

  • Otsmik ei ole näo ja kaela pingulduslõikuse ehk facelifti osa, kuigi arvatakse, et on. Kirurgiline otsmiku tõstmine on hoopis endoskoopiline operatsioon.

 

  • Väiksesest lõualotist vabanemiseks nooremal inimesel aitavad ka lõuaalune rasvaimu ning aparaatide hooldused, mis lõhustavad rasvarakke ehk vähendavad gravitatsiooni poolt allakistud rasvkoe kaalu ja mahtu.

 

 

Mis roll on kosmeetikul facelifti operatsiooni järgselt?

Sagedane tsenaarium on, et naine on regulaarselt käinud kosmeetiku juures ning seejärel otsustab facelifti operatsiooni kasuks, kuna naha lõtvumine on juba väga ulatuslik ja kosmeetik ei suuda enam nn imet teha.  Siis arvab ta, et facelift operatsioon päästab naha olukorra ja enam ei pea kosmeetikut külastama. Selline suhtumine on aga täiesti vale. Ilukirurg pinguldab lihaseid ja nahka, kosmeetik aga hoolitseb naha seisukorra eest. Seega parim tulemus sünnib ikkagi ainult kosmeetiku ja kirurgi koostööst, toonitab dr Peep Pree.

 

“Parim facelifti tulemus sõltub kosmeetiku ja kirurgi koostööst.

 

Näo ja kaela pinguldusoperatsioonil võtab kirurg naha aluskoe sügavamate kudede küljest lahti küllaltki laialdaselt, häirides sellega patsiendi normaalset vere- ja lümfiringet. Operatsiooniga seonduv trauma tekitab ulatusliku turselisuse ja paistetuse, mille vähendamiseks on äärmiselt olulised kosmeetiku protseduurid.

 

  • Esimestel operatsioonijärgsetel päeval tuleb lasta näolihastel ja nahal puhata. Õrna käsilümfimassaaži kuuriga on soovitav alustada umbes nädal pärast operatsiooni. Facelifti operatsiooni puhul on ülimalt oluline kosmeetikupoolne näonaha toitmine ja nahaaluskoe taastumise soodustamine massaažide näol.

 

  • Teine oluline põhjus on, et näo ja kaela pinguldussoperatsiooni järgselt on inimesed küllaltki ehmunud esimesest operatsioonijärgsest tursest ja seetõttu on psühholoogiline toetamine spetsialisti poolt oluline. Enamik patsiente jõuab mitu korda pärast operatsiooni endalt küsida no mille pärast ma selle jama ette võtsin, sest taastumisaeg ei ole kerge. Isiklik kosmeetik on tugiisik, kelle juures operatsiooni läbi teinud patsient taastumas käib ja kes oma professionaalse käelise tegevusega saab enestunnet parandada turse vähendamise teel. Lisaks tõstab kosmeetik enesetunnet kinnitades personaalse iluteenindajana, et kõik operatsioonijärgsed ebamugavused on normaalsed ja mööduvad.

 

 

Kas naha tüübist oleneb näiteks operatsiooni õnnestumine ja hilisem armi nähtavus?

Mida õhem ja kuivem nahk, seda kehvem on vere- ja lümfiringe ning seda kauem võtab paranemine aega.

 

 

Millised on suurimad ohud näo ja kaela pinguldusoperatsioonil?

Näo ja kaela pinguldusoperatsioon on kindlasti kõige ohtlikum valedes kätes ning võib lõppeda näonärvi osalise või täieliku vigastuse ja ühe näopoole halvatusega või insuldihaigele omase suunurga äravajumisega. Kui nahka pingutatakse võimalikult efektse tulemuse saamiseks liiga palju, võib tekkida haava servade nekroos, mis võib lõppeda haavade lahti minekuga.

Seega facelift on viimane operatsioon, mida piltlikult öeldes “Kopli liinide tagumise otsa kõige odavama kirurgi juures” teha. Facelift plastilist operatsiooni tuleb teostatada vaid litsenseeritud kliinikus maineka kirurgi poolt.

 

Facelift on viimane operatsioon, mida

Kopli liinide tagumise otsa kõige odavama kirurgi juuresteha!

 

 

Kas selliseid juhtumeid, kus nahk on liiga pingule tõmmatud, esineb ka Eestis?

Esineb ikka ja eks liiga pingule tõmmatud nahk sõltub kirurgi liigsest agressiivsusest ja tulemus võib jääda võlts. Klassikaline näide ülepingutatud näo ja kaela pingutusoperatsioonist on pingul olevad kõrvanibud. Kõrvanibud on ebaloomulikult pikad ja justkui kaela küljes kinni ja nähtav on suur pinge.  Selline pinge venitab armi inetumaks ja nähtavamaks. Seda viga üritavad naised suurte ehetega ära peita. Heade ja ilusate tulemustega näo ja kaela pingutusoperatsioonide teostamine on näo plastikakirurgia meistriklass.  Väga paljud ei ole selleks suutelised.

 

“Plastikakirurgia meistriklassiks on hea ja ilusa tulemustega

näo ja kaela pingutusoperatsiooni teostamine.”

 

 

Kuidas on facelifti ilulõikusest jäävate armidega?

Arm algab kõrva eest või oimu piirkonnast juuste seest ja kulgeb kõrvanibuni, kust keerab kõrva taha olevasse naha vakku. Armide puhul jälgib kirurg alati põhimõtet – kõik armid peavad jääma võimalikult silmatorkamatud. Näonahk erineb kõrva ees olevast nahast oma tooni ja paksuse poolest ning ka seda peab kirurg arvestama.

 

Dr Peep Pree soovitab patsientidel:

  • mitte mingil juhul enne operatsiooni juukseid lühikeseks lõigata. Seda tasub teha siis, kui ei ole enam punetavaid arme, mida juustega varjata.

 

Seni kuni armid paranevad ja muutuvad vähem silmatorkavaks,

kehtib põhimõte – mida pikem soeng, seda parem.

 

  • Armi punetust saab katta ka meigiga, mille kasutamine on lubatud siis, kui arm on enam-vähem paranenud ehk kindlalt kinni kleepunud. See on umbes 7-10 päeva pärast operatsiooni, ehk siis, kui on eemaldunud kõik haava koorikud ja arm on kuiv. Leemendavatele haavadele kindlasti meiki panna ei tohi.

 

Arm hakkab punetama alles teisel või kolmandal nädalal ja punetab mitmeid kuid kuni aasta.

See on meigiga varjamise aeg!”

 

Hiljem jääb armist alles valge triibuke, mis jätab nahakurru mulje ja on vaevumärgatav.

 

Dr Peep Pree julgustab kõiki küsimuste ja mõtete korral võtma ühendust ja konsulteerima Clinica kliiniku personaliga, et välja selgitada facelifti operatsiooni vajalikkus ja sobivus.

 

Artikkel on valminud Eesti Kosmeetikute Liidu ja Clinica kliiniku koostöös.

 

1 Step 1
Pane end kirja, et saada:
sooduspakkumisi, nõuandeid, värskeid ilukirurgia uudiseid
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder