Avatud E-N 9– 16, Kalevi 110, Tartu 50104

.
Blogi
Silmalaugude plastika kogemuslugu Clinica kliinikus dr Triin Vasar

Silmalaugude plastika põhjalik kogemuslugu Clinica kliinikus

03.04.2024
| Kategooria -> Blogi

Kui peeglisse vaatasin, nägin seal väsinud ja vana naist. Ma täitsa ehmusin, et kuidas ma küll nii vana välja näen, juba 42 aastaselt. Tundub, et kiire elutempo on hakanud mõjutama ka minu välimust. Jõudsin juba mõelda kurbi mõtteid, et milline ma siis 10 aasta pärast välja näen. Selline tõdemus ei meeldi vist ühelegi naisele. Silmalaugude plastika kogemuslugu räägib ühe naise teekonnast operatsioonile ja selle läbimisest.

 

Minu otsus silmalaugude plastika operatsiooniks

 

Ühel sügisõhtul istusin hubases kohvikunurgas ja ootasin sõbrannat, keda polnud näinud aastaid. Kui ta lõpuks saabus, tundus ta nagu värske õhk – ta säras ja mõjus nooruslikult. Ta on minust pea 10 aastat vanem, kuid ometi nägi minust noorem välja.

Ma ei suutnud vastu panna ja uurisin, kuidas on võimalik, et ta nii hea välja näeb. Meie vestluse käigus paljastas ta oma välimuse saladuse – silmalaugude plastilise operatsiooni, mis toimus ca pool aastat tagasi.

Minus tekkis uudishimu. Kuidas on võimalik, et üks suhteliselt väike muudatus võib mõjutada nii palju? Inspireerituna kohtumisest hakkasin kodus peeglist uurima ka oma silmi, kas silmalaugude plastika võiks olla ka minu kaoks?

Kuidas on võimalik, et üks suhteliselt väike muudatus võib mõjutada nii palju?

 

Silmalaugude plastika ehk blefaroplastika konsultatsioon

 

Enne silmalaugude operatsiooni kaalumist tuleb konsulteerida plastikakirurgiga, kes hindab põhjalikult näo ja silmade välimust ja arutab läbi kõik võimalikud valikud. Silmalaugude plastika ei ole sobiv kõikidele patsientidele, ja ainult kirurg otsustab, kas oled sobiv kandidaat operatsiooniks või mitte. Isegi kui sulle endale tundub, et olen selleks operatsiooniks valmis, võib juhtuda, et kirurg saadab su kosmeetiku juurde või hoopis edasi vananema.

Silmalaugude plastika ei ole sobiv kõikidele ja ainult kirurg otsustab, kas oled sobiv kandidaat operatsiooniks või mitte.

Minu teekond nooruslikuma välimuse poole algas põhjaliku ettevalmistusega. Kuna tegu on minu näoga, soovisin valida enda jaoks ainut parima kirurgi. Peale põhjalikku uurimist internetiavarustes, panin silmalaugude plastika konsultatsiooniaja dr Triin Vasar juurde Tartus asuvasse Clinica kliinikusse. Dr Vasarat soovitati oma ilusate õmblustega nii interneti gruppides kui ka tuttavate poolt. Soovisin, et kui operatsioon on näidustatud, oleksid minu silmad osavates kätes.

Konsultatsioonil vaatas tippkirurg Triin Vasar üle minu silmalaud ja tunnistas, et minu silmade ülalaunahk on vajunud silmadele ja materjali, mida eemaldada, on küllaga. Dr Vasar tutvustas konsultatsioonil mulle ausalt ja avatult operatsiooni detaile ja võimalikke riske, andes mulle selge ülevaate sellest, mida silmalaugude plastika operatsioon kujutab.

Tippkirurg Triin Vasar vaatas üle minu silmalaud ja tunnistas, et minu silmade ülalaunahk on vajunud silmadele

ja materjali, mida eemaldada, on küllaga.

Silmalaugude plastika ehk meditsiinilises keeles blefaroplastika, on kirurgiline protseduur, mille eesmärk on parandada silmalaugude esteetikat ja funktsionaalsust. Vanusega võivad silmalaud lõtvuda ja tekitada ülemääraseid kortse ning nahavolte, mis võivad mõjutada nii välimust kui ka nägemist. Lisaks võivad silmalaugude korrigeerimise operatsioon olla vajalik ka päriliku eelsoodumuse või trauma tagajärjel tekkinud probleemide korral. Protseduur võib hõlmata nii ülemiste kui ka alumiste silmalaugude korrigeerimist. Operatsiooniga elukvaliteedi parandamiseks võivad olla nii esteetilised põhjused kui ka meditsiinilised näidustused.

 

Silmalaugude plastika esteetiline näidustus on liignahk ülemistel silmalaugudel, mille tõttu patsiendi ilme on väsinud.

 

Silmalaugude plastika meditsiiniline näidustus on ülemiste silmalaugude allavajumine, mis vähendab oluliselt nägemisvälja.

Ka minul oli ülalaugude esteetiline lõtvumine see, mis mulle aastaid juurde lajatas.

Valdav osa silmade ülalaugude korrigeerimise operatsioonidest arsti sõnutsi Eestis on siiski esteetiliste näidustustega. Ka minul oli ülalaugude esteetiline lõtvumine see, mis mulle aastaid juurde lajatas.

 

Operatsiooni ohutuse tagamiseks seab kirurg konsultatsioonil ka lisakriteeriumid:
  • Patsiendi üldine tervislik seisund: patsient peab olema piisavalt terve, et operatsiooni läbiviimine oleks ohutu. Nädal enne operatsiooni tegin perearsti juures vereproovid, mille tulemused saatsin kliinikusse.
  • Realistlikud ootused: patsiendil peab olema selge arusaam võimalikest tulemustest ja operatsiooni piirangutest.
  • Suitsetamine: suitsetamine võib mõjutada paranemisprotsessi, sest haavad võivad paraneda aeglasemalt. Arst soovitab konsultatsioonil operatsiooniperioodiks suitsetamisest loobuda.
  • Motivatsioon järgida operatsioonijärgseid juhiseid: patsient peab olema valmis järgima kõiki arsti soovitusi taastumisperioodil. Oluline on teha piisava sagedusega külmakompresse ja kaitsta silmi päikese eest päikeseprillide ja kaitsekreemidega.

Kuna talvel on taastumine igasugustest operatsioonidest kergem, soovisin operatsiooni põhimõtteliselt kohe, st detsembris oli konsultatsioon ja silmalaugude plastika operatsiooni aja sain juba jaanuari kuusse.

 

Silmalaugude plastika operatsiooni kogemus

 

Operatsiooni hommikul olin lugenud foorumist ehmatavat kogemuslugu, kus ühe teise kliiniku patsiendi operatsioon koostöö kirurgiga oli pehmelt öeldes käänuline ja tema haavad ei tahtnud pikka aega paraneda, ka ei olnud naine tulemusega rahul. Seega puges minusse väike hirm, et täielikku garantiid uuele nooruslikule välimusele ei ole.

Silmlaugude plastika operatsiooni põhjalik kogemuslugu

Silmlaugude plastika operatsioon

Peale tervishoiuteenuse osutamise lepingu põhjalikku läbilugemist ja allkirjastamist Clinica kliinikus, juhatas operatsiooniõde mind opisaali, kus kirurg dr Vasar ja õed mind juba ootasid. Üks opiõdedest küsis kas soovin rahustavat süsti. Kuna lõigatakse minu silmi ja ma olen sellel ajal ärkvel, tundus mulle mõistlik rahusti vastu võtta, sest ma kohe kindlasti ei soovinud operatsiooni ajal närvi minna ja näiteks skalpelli käes hoidvale arstile virutada.

Peale rahustava süsti mõjumist selgitas kirurg Vasar, et teeb nüüd süstid ülemistesse silmalaugudesse ja pean olema hästi rahulik. Ka selgitas, et ärgu ma ehmugu, aga süstide tulemusel paistetavad mu silmad mõneks ajaks ülesse ja ma ei saa oma silmi lahti teha. Süstimise ajal juhendasid õed mind sügavalt sisse ja välja hingama.

Kohaliku tuimestusega silmalaugude operatsioon kestis minul 40 minutit.

 

Seega ootasin oma silmalaugude korrigeerimise operatsioonist palju hullemat ja olen siiani üllatunud, kui kiire ja isegi meeldiv see kõik oli. Kõige ebameeldivam osa oligi valuvaigisti süstid silmalaugudesse, aga sootuks mitte nii ebameeldiv, kui näiteks hambaarsti juures süste saada. Arsti ja õdede professionaalsus ja toetav suhtumine aitasid mul end turvaliselt tunda kogu operatsiooni aja. Operatsiooni ajal jutustasin dr Vasaraga ja ta on hästi tore ka inimesena.

Operatsiooni aeg lendas kiirelt ja üllatuslikult meeldivalt.

 

 

Taastumine pärast silmalaugude plastika operatsiooni

 

Silmalaugude plastika - taastumine peale operatsiooni

Taastumine palatis külmakottide all

Clinica kliiniku palatis taastusin operatsioonist paar tundi külmakottide all. Nii hea, et olin endale süüa kaasa võtnud ja hommikul korralikult söönud. Ka õed käisid mind palatis sageli vaatamas. Tuju oli väga hea.

Paari tunni möödudes peale operatsiooni vaatas kirurg mu silmad taaskord üle ja lubas koju taastuma minna. Kuna silmad on pikka aega veel tundlikud ereda valguse suhtes, tuleb kliinikust koju minemisel päikeseprillid ette panna ja mitu nädalat, ka talvel, väljas käies alati päikeseprille kanda.

 

 

 

Peale operatsiooni

1 päev peale operatsiooni

 

Peale operatsiooni olid mu sinise niidiga õmmeldud paistes silmalaud kaetud mitmekümnete väikeste plaastritega, mis kokku jättis minu näost päris ehmatava mulje. Aga peale operatsiooni vist ei peagi eriti ilus olema :).

 

Kodus taastusin veel paar päeva, kaaslaseks nutitelefon, kuigi pikad ekraanis viibimised ei olnud arsti poolt soovitatavad. 3 päeva tegin kodus ka iga paari tunni tagant külmakompresse. Minu kohutav välimus andis hea põhjuse paar päeva voodis lebada ja mehele delegeerida nii mitmedki tavakohustused. Mitu päeva täielikku puhkust – mõnus.

Taastumine oli järkjärguline protsess, kuid ma olin õnnelik, et sain seda teha mugavalt kodus omaenda keskkonnas, mitte kuskil haiglas. Silmade tundlikkus ereda valguse suhtes vähenes järk-järgult ning silmad hakkasid taas tavaliselt funktsioneerima.

Silmalaugude korrigeerimine kogemuslugu Clinica kliinikus

Niitide eemaldamine

Juba nädal peale operatsiooni suundusin Clinica kliinikusse, kus kirurg vaatas mind üle ja üks õdedest eemaldas õmbluse niidid. Koduseks ülesandeks sain veel armidel asuvad plaastrid dušši all lahti rullida.

Saades loa hakata meigiga silmalaugude ja armide punetust peitma, tundsin end taas enesekindlamana ja olin valmis naasma oma igapäevase rutiini juurde. Enam ei näinud ma välja justkui õudusfilmi peaosa kandidaadina.

 

Armide ja tursete leevendamiseks on kasulik teha silmade ümbruses lümfimassaaži, mis viib liigse vedeliku kudedest välja. Arme algul kreemitada ei ole vajalik, aga teisest nädalast alates peale operatsiooni on soovitav päikese käes olles kasutada armidel päikesekaitse kreeme SPF 30-40.

Kui operatsioonist on möödas 10 päeva, mõtlen, et kuidas ma küll varem silmalaugude operatsiooni peale tulnud ei olnud. Muudkui vaatasin, et nägu on nii loppis ja väsinud. 42 aastasena oli juba tunne, et näen välja 60.

2 kuud peale silmalaugude korrigeerimise operatsiooni on kohati näha veel armi jooni ja laud on kergelt punased. Kirurgi sõnul on see kõik normaalne. Kuna keha panustab verega opereeritud piirkonda rohkem, et haavu parandada, võibki punetust esineda. Ka pole kirurgi sõnul minu lõikusarmid veel laskunud õigesse kohta ja tema sõnul on minu ülalaud veel kergelt paistes.  Silmalaugude plastika lõplikuks paranemiseks loetakse 6 kuud. Jään põnevusega suve ootama.

 

Minu nägu näeb nüüd oluliselt värskem ja nooruslikum välja ja olen tulemusega väga rahul.

 

Enne ja 10 päeva peale operatsiooni

Operatsiooni eel ja 10 päeva hiljem

 

Silmalaugude plastika annab võimaluse taastada see, mis on ajaga kahjustada saanud – silmade säravat ilmet ja nooruslikkust. See operatsioon võib kõrvaldada väsimuse ja vananemise märgid, mis sageli enesekindlust kõigutavad ja tuju rikuvad. Kui sinul ka vajuvad silmalaud silmadele ja see häirib sind – on minu soovitus, et  võta töölt nädalaks vabaks ja tee see opp lihtsalt ära! Enne käi muidugi kirurgi juures konsultatsioonil, et teada kas sinule operatsioon üldse on näidustatud ja sobiv.

 

Enda silmalaugude plastika kogemusest soovitan kirurgi dr Triin Vasar ja Tartus asuvat Clinica kliiniku hoolitsevat personali.

 

Silmalaugude plastika põhjalik kogemusloo artikkel on avaldatud ka portaalis Geenius tervise rubriigis.

1 Step 1
Pane end kirja, et saada:
sooduspakkumisi, nõuandeid, värskeid ilukirurgia uudiseid
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder